Co trzeba wiedzieć o zakupie domku holenderskiego?
Domki holenderskie (inaczej nazywane angielskimi) kojarzą się głównie z weekendem na działce. Czas jednak na zmiany. Ich używanie nie jest ograniczone jedynie do ciepłych i letnich dni. W obecnym czasie wiatr i mróz również są im nie straszne. Dzięki temu znalazły one zastosowanie jako alternatywa na działkach, kempingach czy nawet ośrodkach wypoczynkowych. Są doskonałą, alternatywą na czas budowy domu lub mogą być miejscem stałego zamieszkania.
Dlaczego warto zdecydować się na zakup domku holenderskiego?
Nie musisz się martwić o konstrukcję domu
Rama, na której opiera się cała architektura obiektu jest metalowa i solidna. Mimo braku stałego przytwierdzenia formy do podłoża w postaci betonowych fundamentów, całość gwarantuje stabilność konstrukcji i zapewnia bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Na szkielet domu holenderskiego składają się te same drewniane lub metalowe profile, używanych do mocowania pokryć ścian na zewnątrz i wewnątrz. Należy pamiętać, że każdy domek jest wykończony inaczej. Jednak najczęściej używanym do tego materiałem jest blacha trapezowa. Istnieje również możliwość zastosowania do tego celu sztucznych paneli lub drewna.
Chcąc odnaleźć dla siebie ocieplany domek idealny na jesień i zimę, można wybierać pośród modeli posiadających warstwę termoizolacyjną i ogrzewanie.
Domek holenderski można przenosić z miejsca na miejsce
Mobilność domów holenderskich jest głównym ich atutem. Nie jest aż tak duża, jak przyczep kempingowych czy kamperów, ale posiadając taki dom jesteś w stanie łatwo zmienić położenie swojego miejsca zamieszkania. Konstrukcja podwozia ułatwia to zadanie. Jedyne czego potrzebujesz to specjalna laweta i ciężarówka. Możesz korzystać i zmieniać działki dzierżawione jak rękawiczki.
Przyczepa kempingowa? Domek holenderski jest lepszy!
Domek holenderski jest przestronny. To jest fakt. Stawiając naprzeciw niego przyczepę kempingową, udostępniana przez niego przestrzeń jest porównywalna do pełnometrażowego mieszkania.
Domki Rodos posiadają w swojej ofercie domki holenderskie o różnorodnym metrażu specjalnie dla Ciebie. Zyskasz wybór wśród angielskich i holenderskich marek i możliwość posiadania własnego domu wolnostojącego bez obecności sąsiadów za ścianą.
Co musisz sprawdzić przed kupnem domku holenderskiego?
Obejrzyj dokładnie domek
Najlepiej osobiście. Zawsze możesz zaprosić na takie oglądanie znajomego, który ma już doświadczenie w tym aspekcie. Dokładne sprawdzenie stanu domku jest dużo ważniejsze od samego jego wyglądu czy wyposażenia. Te drugie zawsze możesz zmienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki dokładnemu rekonesansowi będziesz w stanie uniknąć dodatkowych kosztów, a sam domek będzie służył Ci przez lata.
Rama domku holenderskiego
Rama i cała konstrukcja mają to do siebie, że może zacząć rdzewieć i pękać. Sprawdzając ją przyjrzyj się dokładnie podwoziu. Nigdy nie wiesz, gdzie wcześniej stał domek.
Podwozie możesz sprawdzić po prostu schylając się podczas oglądania domku. Sprzedawca prezentując oferowany produkt na placu, z reguły stawia domek na wysokich klockach lub kołach.
Dach domku
Jeśli możesz – jeśli sprzedawca umożliwia takie działanie – wejdź na dach. Sprzedawca powinien udostępnić Tobie drabinę.
Podejmując się sprawdzenia dachu poruszaj się po nim klęcząc, poruszając się wzdłuż desek. Unikniesz w ten sposób powstania w nim wgnieceń. Sprawdź obecność pęknięć i miejsc., które są miękkie. Szczególnie zwróć na nie uwagę w okolicach świetlików i komina.
Ściany zewnętrzne
Ściany oglądanego przez Ciebie domku holenderskiego mogą mieć pęknięcia. Zwróć uwagę również na okna i sprawdź czy uszczelki wokół nich spełniają swoją funkcję.
Zapach i oznaki wilgoci wewnątrz – to zły znak!
Niektóre domki stały na kempingu wiele lat. Przebywanie w zacienionym miejscu pod drzewami wcale mu nie służy.
Wchodząc do środka powąchaj i staraj się wyczuć wilgoć w powietrzu. Obejrzyj dokładnie ściany i sufit. Czy widać na nich ślady wilgoci lub zacieków? Najlepiej, żeby powierzchnie były gładkie. Oglądaj dokładnie, rejestrując ewentualne wypuklenia i odbarwienia.
Pamiętaj, że wilgoć to nie tylko zapach stęchlizny. Jest to też doskonałe środowisko do rozwoju ewentualnych grzybów i pleśni, a one nikomu nie wyjdą na zdrowie.
Podłoga
Gdy będziesz przebywał w środku zwróć uwagę na podłogę, jej wygląd i zachowanie. Przejdź się po pomieszczeniach i sprawdź czy podłoga nie ugina się mocno pod Twoim ciężarem. Jeśli podłoga jest wyścielona wykładziną, spróbuj ją podważyć i przyjrzyj się stanowi podłogi pod nią.
Okna
Stan okien oprócz sprawdzenia uszczelek od zewnątrz, trzeba również sprawdzić od środka. Musisz je tylko otworzyć i zamknąć. Dowiesz się wtedy jak działają klamki i czy uszczelki w samych oknach są szczelne.
Instalacja elektryczna i gazowa w domku holenderskim
Przechodząc po pomieszczeniach oglądaj się za gniazdkami i przełącznikami. Jeśli podłączony jest prąd sprawdź działanie urządzeń z wyposażenia.
Oglądając domek holenderski od środka na pewno trafisz do łazienki. Przyjrzyj się wyposażeniu i armaturze. Sprawdź przyleganie uszczelek i rur.
Z faktu, że domki posiadają instalacje: kanalizacyjną, gazową, elektryczną. Jeśli są w wyposażeniu i możesz je wypróbować – nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie.
Koszty transportu domku holenderskiego
Gdy już decydujesz się na zakup, pamiętaj aby zapytać o koszty transportu. Z reguły trzeba za niego dopłacić odpowiednią kwotę. Jednak niektóre firmy proponują darmowy transport w określonym obszarze.
Pamiętaj, że cokolwiek oglądasz, zawsze możesz pytać o wszystko sprzedawcę. Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj…
W takim razie powodzenia w poszukiwaniach!